Banorët e Shijakut ngrihen në protestë: S’do lejojmë hapjen e fabrikës (VIDEO+FOTO)

Postuar: 06/09/2017 - 11:30

Banorët e lagjes së Kecëve në Shijak kanë nisur protestat si rezultat i nisjes së punës së një inceneratori të vënë në funksion pa dijeninë e tyre.

Banorët janë lajmëruar ditën e sotme për një dëgjesë publike me përfaqësues të firmës ndërtuese të fabrikës e cila në magazinat e saj kishte depozituar mbetje spitalore të ndryshme.

Banorët janë mbledhur para derës së firmës duke deklaruar se do të kundërshtojnë me forcë funksionimin e fabrikës e cila ka si qëllim përpunimin e mbetjeve spitalore dhe të kafshëve të ngordhura, për të shmangur ndotjen mjedisore. Banorët hodhën akuza në drejtim të lejes së dhënë kësaj firme nga ana e autoriteteve shtetërore. 

Pas nisjes  së protestës ka mbërritur edhe policia e Shijakut dhe oficerët e policisë gjyqësore të cilët kanë nisur hetimin, por janë përplasur me policinë, për shkak se nuk lejoheshin mediat për të parë çfarë materialesh gjendeshin brenda magazinës.

Nga këqyrja e magazinës brenda, është vënë re se në të gjendeshin të grumbulluara materiale të ndryshme spitalore dhe të dentistëve, duke nisur prej shiringave, tapave plastike, fashove etj.

Banorët e Shijakut janë shprehur të bindur se nuk do të lejojnë në asnjë mënyrë funksionimin e kësaj fabrike që gjendet në territor të banuar. Ata thanë se do të përdorin çdo mjet për të ndalur punën e kësaj fabrike, që sipas tyre është pronë e një mjeku dentist të qytetit të Shijakut.

K.H.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Më shumë se 1.1 milionë njerëz nga 2.2 milionë të cilët kanë paraqitur një kërkesë për azil në BE, Norvegji dhe Zvicër ende nuk e dinë në

Operacioni i Policisë së Shtetit në të gjithë vendin për bllokimin e pasurive kriminale është zhvendosur në Fier.

Shkelja e rregullave dhe sinjalistikave në qarkullimin rrugor nga ana e drejtuesve të mjeteve, është një nga shkaqet kryesore të aksident

Tre persona nga Durrësi janë arrestuar gjatë 24 orëve të fundit, të akuzuar për vepra të ndryshme penale.

Krahas platformës për shkrirjen e tetë ministrive, e cila nxjerr jashtë zyrave të shtetit rreth 4952 punonjës, në institucionet e qeveris

   Një sherr ka ndodhur mbrëmjen e sotme në pediatrinë e QSUT.

   Pasi zgjodhën sekretarët e Përgjithshëm, ministrat e rinj të Qeverisë “Rama 2” kanë zgjedhur edhe këshilltarët mediatikë, ata që do bë

   Policia ka mundur të zbardhë vrasjen e 42 – vjeçarit Alban (Gëzim) Kaloshi, ngjarje e ndodhur gjatë natës në Dibër.

   Një adoleshent shqiptarë janë braktisur nga nëna e tij në Itali prej disa muajsh.

   Një 10-vjeçar nga Durrësi i është drejtuar një ditë më parë komisariatit të policisë për të denoncuar nënën e tij.