Banorët e Shijakut ngrihen në protestë: S’do lejojmë hapjen e fabrikës (VIDEO+FOTO)

Postuar: 06/09/2017 - 11:30

Banorët e lagjes së Kecëve në Shijak kanë nisur protestat si rezultat i nisjes së punës së një inceneratori të vënë në funksion pa dijeninë e tyre.

Banorët janë lajmëruar ditën e sotme për një dëgjesë publike me përfaqësues të firmës ndërtuese të fabrikës e cila në magazinat e saj kishte depozituar mbetje spitalore të ndryshme.

Banorët janë mbledhur para derës së firmës duke deklaruar se do të kundërshtojnë me forcë funksionimin e fabrikës e cila ka si qëllim përpunimin e mbetjeve spitalore dhe të kafshëve të ngordhura, për të shmangur ndotjen mjedisore. Banorët hodhën akuza në drejtim të lejes së dhënë kësaj firme nga ana e autoriteteve shtetërore. 

Pas nisjes  së protestës ka mbërritur edhe policia e Shijakut dhe oficerët e policisë gjyqësore të cilët kanë nisur hetimin, por janë përplasur me policinë, për shkak se nuk lejoheshin mediat për të parë çfarë materialesh gjendeshin brenda magazinës.

Nga këqyrja e magazinës brenda, është vënë re se në të gjendeshin të grumbulluara materiale të ndryshme spitalore dhe të dentistëve, duke nisur prej shiringave, tapave plastike, fashove etj.

Banorët e Shijakut janë shprehur të bindur se nuk do të lejojnë në asnjë mënyrë funksionimin e kësaj fabrike që gjendet në territor të banuar. Ata thanë se do të përdorin çdo mjet për të ndalur punën e kësaj fabrike, që sipas tyre është pronë e një mjeku dentist të qytetit të Shijakut.

K.H.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

   Pas akuzave që bëri sot kryetari i PD Lulzim Basha ndaj kryebashkiakut të Durrësit Vangjush Dako, të tjera fakte të rëndësishme pritet

   Gazetari Trashgim Sokolaj ka deklaruar mbrëmjen e sotme në studion e emisionit “Opinion” se hetimet ndaj kryebashkiakut Vangjush Dako

   Prokurori Anton Martinaj i cili mendohet se po hetonte kryebashkiakun Vangjush Dako do të jetë nesër në Prokurori dhe do të merret në

   Ministria e Shëndetësisë publikoi sot listën e drejtorëve të rinj të spitaleve në Tiranë

   Duke u nisur nga dita e sotme të gjithë kemi venë re një rënie të ndjeshme të temperaturave.

   Dëshmi kontradiktore kanë qenë ato të vajzës 13-vjeçare nga Kruja e zhdukur që të premten nga shtëpia dhe një djali 32-vjeçar të cilin

   Një çift i moshuar ka kaluar momente tmerri, kur 3 persona me kapuç në kokë u kanë hyrë në shtëpi në orët e para të mëngjesit të sotëm

Në universtitetin "Aleksandër Moisiu" në qytetin e Durrësit, është emëruar administrator i ri i këtij institucioni.

"Report Tv" zbardh komunikimet në WhatsApp mes biznesmenit Lefter Sota dhe njërit prej aksionarëve të KURUM, Korai Kurum për porositjen e

Ministri i Brendshëm, Fatmir Xhafaj u shpreh se procesi i vettingut, do të mbyllet brenda vitit 2017.