Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtes Sociale ka bërë bilancin për situatën e Covid19 në 24 orët e fundit. Sipas MSH-së janë kryer 396 testime, nga të cilët 14 qytetarë ka rezultuar pozitivë me COVID19, në Bashkitë: 8 në Tiranë 4 në Korçë, nga 1 qytetarë në Durrës, Himarë.

Janë 162 qytetarë aktivë me Covid19 në të gjithë vendin. Aktualisht në Spitalin Infektiv po marrin trajtim 6 pacientë. Në 24 orët e fundit nuk ka asnjë humbje jete me SarsCov2.

Janë shëruar 9 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 329,772 që nga fillimi i epidemisë.

Statistika ( 2 Mars 2023)

Raste të reja ditore 14
Të shëruar në 24 orë 9
Të shtruar në spitale 6
Humbje jete në 24 orë 0
Testime ditore 396

Testime totale 2,040,956
Raste pozitive 333,532
Raste të shëruara 329,772
Raste Aktive 162
Humbje jete 3,598

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë 135
Korçë. 6
Fier 5
Shkodër. 5
Durrës. 5
Vlorë 3
Berat. 1
Lezhë. 1
Kukës. 1