Vaso Papaj prezanton vëllimin e tretë "Gongël" të triologjisë "Dritë në Humbëtirë" (VIDEO)

18/10/2019 - 15:25

Autori Vaso Papaj ka prezantuar pasditen e djeshme vëllimin e tretë të titulluar “Gongël”, pjesë e triologjisë “Dritë në Humbëtirë”.

Prezantimi u krye në ambientet e teatrit “Aleksandër Moisiu”, nën organizimin e Bibliotekës Publike Durrës, e cila i është përgjigjur kështu nismës së ndërmarrë nga Ministria e Kulturës në kuadër të veprimtarive të: “Tetori, muaji i leximit”.

Poetë dhe kritikë letrarë, teksa dhanë impresionet tyre në lidhje me krijimin më të fundit të Papajt, përshëndetën autorin dhe analizuan domethënien e titullit të kësaj trilogjie dhe forcës së pashtershme që i është dashur personazhit të mbijetojë në “humbëtirën e thellë”.

Edhe miq e dashamirës të librit nga salla përshëndetën poetin dhe shkrimtarin Vaso Papaj, i cili triologjinë “Dritë në humbëtirë” e ka librin e tij në prozë pas romanit “Një dimër mes dimrash” dhe pesë vëllimeve me poezi.

Ndërsa vetë autori shpjegon simbolikën edhe domethënien që ka emërtimi i veçantë “Gongël”, fjalë të cilën siç thotë ai, e ka dëgjuar për herë të parë nga një durrsake e vjetër, nëna e shokut të tij, fjalë kjo si shumë të tjera që nuk gjenden në fjalorët e shqipes.

Dy vëllimet e tjera, pjesë të kësaj triologjie titullohen “Kiri” dhe “Qiell mbi furtunë”.

Takimi u moderua nga bibliografja e Bibliotekës Publike Durrës, Teuta Dhima.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Rivendoset kapaku i ri prej xhami në pusin shekullor te sheshi “Liria” në Durrës.

“Krom dhe luledele” është një roman i cilësuar si himn për të rinjtë e pas viteve 1990.

Prej mëse një viti në protestë kundër shembjes së godinës së Teatrit Kombëtar, aktori i njohur Neritan Liçaj, shprehet besimplotë se godi

Jeta kulturore në Durrës nisi në muajin nëntor me një shfaqje që u prit mjaft mirë nga publiku, saqë do të vijë edhe këtë fundjavë për pu

Pasditen e së enjtes, në orën 18.00, në sallën e teatrit “Aleksandër Moisiu” në Durrës do të shfaqet filmi dokumentar “Rikthim në Lajpcig

Diana Ziu dhe bashkëshorti i saj, artisti Vangjel Toçe nuk i kanë kursyer fjalët dhe kritikat kundrejt mënyrës se si Vera Grabocka po tra

Është ndarë nga jeta aktori i teatrit të Durrësit, Josif Koci.

100 artistë nga 60 shtete kanë sjellë krijimet e tyre në një ekspozitë “Vetëpeizazh” në galerinë e arteve “Nikolet Vasia” në Durrës.

Komedia "Nuk dëgjoj, nuk shikoj, nuk flas!" është pritur mjaft mirë në Durrës.

Një fundjavë plot të qeshura premtohet në Durrës pasi në skenën e teatrit “Aleksandër Moisiu” do të vihet komedia “Nuk dëgjoj, nuk shikoj