Vaso Papaj prezanton vëllimin e tretë "Gongël" të triologjisë "Dritë në Humbëtirë" (VIDEO)

18/10/2019 - 15:25

Autori Vaso Papaj ka prezantuar pasditen e djeshme vëllimin e tretë të titulluar “Gongël”, pjesë e triologjisë “Dritë në Humbëtirë”.

Prezantimi u krye në ambientet e teatrit “Aleksandër Moisiu”, nën organizimin e Bibliotekës Publike Durrës, e cila i është përgjigjur kështu nismës së ndërmarrë nga Ministria e Kulturës në kuadër të veprimtarive të: “Tetori, muaji i leximit”.

Poetë dhe kritikë letrarë, teksa dhanë impresionet tyre në lidhje me krijimin më të fundit të Papajt, përshëndetën autorin dhe analizuan domethënien e titullit të kësaj trilogjie dhe forcës së pashtershme që i është dashur personazhit të mbijetojë në “humbëtirën e thellë”.

Edhe miq e dashamirës të librit nga salla përshëndetën poetin dhe shkrimtarin Vaso Papaj, i cili triologjinë “Dritë në humbëtirë” e ka librin e tij në prozë pas romanit “Një dimër mes dimrash” dhe pesë vëllimeve me poezi.

Ndërsa vetë autori shpjegon simbolikën edhe domethënien që ka emërtimi i veçantë “Gongël”, fjalë të cilën siç thotë ai, e ka dëgjuar për herë të parë nga një durrsake e vjetër, nëna e shokut të tij, fjalë kjo si shumë të tjera që nuk gjenden në fjalorët e shqipes.

Dy vëllimet e tjera, pjesë të kësaj triologjie titullohen “Kiri” dhe “Qiell mbi furtunë”.

Takimi u moderua nga bibliografja e Bibliotekës Publike Durrës, Teuta Dhima.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Nga Gladiola Jorbus

Mendime për romanin "Hija e mbretit" të shkrimtarit të mirënjohur, Viktor Canosinaj

Romani më i fundit i gazetarit dhe shkrimtarit Bashkim Hoxha është promovuar pasditen e së enjtes para një grupi të rinjsh durrsakë.

Adem Gjepali, aktori i estradës së Durrësit feston sot 75-vjetorin e lindjes.

Teatri i Durrësit, "Aleksandër Moisiu" feston sot 68-vjetorin e krijimit.

Humb betejën me Covid-19, kantautori i njohur shqiptar, Kujtim Prodani.

Sot mbushen 4 vite që Ismail Hidri nuk është më midis nesh.

Ndërron jetë Xhemil Tagani, aktor i njohur i Teatrit dhe kinematografisë. Aktori Xhemil Tagani ka ndërruar jetë në moshën 75-vjeçare.

2021 ka nisur mbarë për shkrimtarin Ismail Kadare, i cili është nderuar nga presidenti francez Emmanuel Macron me titullin e lartë shtetë

Ka ndërruar jetë aktori dhe regjisori i njohur Dhimitër Orkocka.

Kongresi i Durrësit ishte mbledhje e përfaqësuesve të Shqipërisë e mbajtur në Durrës, për të siguruar pas mbarimit të Luftës së P