Postimi i deputetit të Durrësit dhe ish-kryetarit të degës lokale të PD, Ferdinand Xhaferaj lidhur me datën 8 janar, ka nxitur një reagim të fortë në rrjete sociale nga një pjesë e demokratëve të qytetit bregdetar.

Një ndër ta është dhe ish-kreu i PD Durrës, Osman Stafa, i cili, në një koment të bërë në postimin e Xhaferajt, akuzon këtë të fundit dhe drejtuesit e PD-së për situatën që ndodhi më 8 janar para selisë së Partisë Demokratike.

“Ajo cka ndodhi eshte produkt i juaji, zemrimi prej modelit te drejtimit te PD-s nga ju, prej largimit nga vlerat demokratike te drejtimit te partis, prej frikes tuaj nga vota e lire dhe liria e saje, prej abuzimit me pushtetin dhe opozitarimit si shprese ne sherbim te qytetarit dhe demokrateve dhe kjo coi qe akumulimi i padrejtesive te prodhonte humbje besimi nga baza e partis ndaj nje grupi pse jo uzurpatoresh…!?

Pra ju i vodhet lirin e votes. Ajo per demokratet eshte e shenjte”,- shkruan Stafa në reagimin e tij.

Po sipas Stafës, lidershipi i PD është përgjegjës për humbjen më 25 prill dhe njëherazi edhe për gjendjen e vështirë social-ekonomike që po kalon vendi.

 “Jeni ju pergjegjsit e humbjes me 25 Prill

Jeni ju pergjegjsit e deshtimit te denoncimit te krimit elektoral qe ndodhi me 25 Prillit.

Jeni ju pjese e pergjegjsis se realitetit te jetes ekonomike, sociale dhe politike ku gjendet sot shoqeria shqiptare.

Ju jeni arsyeja perse sot demokrat dhe shqiptare pa parti akoma besojn se Berisha mundet te jet nje mundesi

dhe opsion ndryshime…

e dini perse!?

Sepse ju deshtuat ne perballjen me sektin e rilindjes dhe sot pranohet Berisha si mundesi dhe shpres… nese ju do kishit shkelqyer Berisha sot do ishte thjesht si pjes e historis politike shqiptare”,- shkruan ndër të tjera Stafa.

Komenti i Osman Stafës:

Jo vetem per ju Fredi!

Ju perfaqesues te zgjedhur

apo te emruar mos akuzoni dhe mos abuzoni me aktet e 8 Janarit…

Ajo cka ndodhi eshte produkt i juaji, zemrimi prej modelit te drejtimit te PD-s nga ju, prej largimit nga vlerat demokratike te drejtimit te partis, prej frikes tuaj nga vota e lire dhe liria e saje, prej abuzimit me pushtetin dhe opozitarimit si shprese ne sherbim te qytetarit dhe demokrateve dhe kjo coi qe akumulimi i padrejtesive te prodhonte humbje besimi nga baza e partis ndaj nje grupi pse jo uzurpatoresh…!?

Pra ju i vodhet lirin e votes. Ajo per demokratet eshte e shenjte.

Jeni ju pergjegjsit e humbjes me 25 Prille.

Jeni ju pergjegjsit e deshtimit te denoncimit te krimit elektoral qe ndodhi me 25 Prillit.

Jeni ju pjese e pergjegjsis se realitetit te jetes ekonomike, sociale dhe politike ku gjendet sot shoqeria shqiptare.

Ju jeni arsyeja perse sot demokrat dhe shqiptare pa parti akoma besojn se Berisha mundet te jet nje mundesi

dhe opsion ndryshime…

e dini perse!?

Sepse ju deshtuat ne perballjen me sektin e rilindjes dhe sot pranohet Berisha si mundesi dhe shpres… nese ju do kishit shkelqyer Berisha sot do ishte thjesht si pjes e historis politike shqiptare.

Ky eshte deshtimi dhe pergjegjsia juaj dhe jo i demokrateve zoteri.

Ajo date eshte turpi juaj…

I juaji dhe i cdo perfaqesuesi te mandatuar si perfaqesues i qytetarve dhe i demokrateve.

Kur them i juaji nenkuptoj cdo deputet dhe drejtues te Partis Demokratike nga L. Basha…

ju jeni pergjegjsit e asaj skene qe spatet kurajo ti dilni perpara ketij momenti.

Kjo ndodh se perfaqesimi sot

nuk eshte produkt i votes por i interesave dhe i lepirjes.

Ju i referoheni dhunes mbi selin!?

Sa turp qe nuk guxoni te thoni te verteten e atij akti.

Sa turp qe nuk guxoni ti kerkoni falje demokrateve dhe qytetareve mbi dhunen shtazarake ndaj tyre, ne shtepin e tyre prej pushtetit qe i vjedh, garbit dhe i largon nga Shqiperia cdo dit…!?

Si jeni ndjer kur burra dhe gara dhunoheshin dhe rrezoheshin brenda oborrit te PD-s, apo ne shesh nga gazi dhe shkopijt e gomes!?? Pikerisht ata qu ju dhane mandat…??

Te gjith jeni pergjegjes!

Pa perjashtim…

Turp te ju vij qe neprmjet mohimit te pushtetit te votes i cuat demokratet ne kete perballje…Ndaj ky eshte turpi juaj…dhe ju jeni turpi yne!

Ju i referoheni doktorrit!?

Sa cudi??

Doktorri ne ciklin e tij politik, per shume arsye eshte djelle ne perendim dhe per fatin e keq tuajin Ai vazhdon shkelqen…

O te mjere…

Nuk po shkelqen doktorri!?

Keni perenduar ju!!!

Lereni moralizmat.

Behuni burra dhe pranoni pergjegjsin. Kerkoni falje per daten 8 janar dhe per 25 prillin qe hmbet, i vodhen apo shitet apo te gjitha bashke.

Ballafaqohuni me demokratet duke respektuar vendimet e demokrateve me daten 11 Dhjetor duke vendosur si parim perfaqesimi veten e lire.

Mos kerkoni bashkim

nepermjet mohimit…

PD-ja nuk lindi sot…

Nuk ndricohet e ardhmja duke djegur te shkuaren per te ndricuar naten tuaj te erret!?

Politika eshte pergjegjsi

dhe moral,humbje dhe fitore

ajo eshte cikel dhe jo perjetsi.

v/o me te drejt cdo njeri nga ju mundet te thot;

Po doktorri ka pergjegjsi!?

Absolutisht po!

Kur une shprehja mendimin per mbylljen e ciklit politik te doktorrit ishin keta qe kundershtonin dhe informonin sa me shkoi jeta ne betej me te gjithe ne emer te parimeve… dhe sot doktorri duam sduam eshte nje drit shprese …

Pse jo, ndoshta per te kompensuar pergjegjsit mbi kete situat ku gjendemi te gjith ne.