Madonna ka shtyrë turneun e saj botëror pasi shfaqi probleme shëndetësore kohët e fundit.

Në një deklaratë, menaxheri i saj tha se shëndeti i Madonna-s po përmirësohet, por ajo është ende nën kujdesin mjekësor.

Madonna, 64 vjeçe, pritej të niste turneun e saj muajin e ardhshëm. Ajo besohet se po trajtohet në një spital në New York City, raportojnë mediat amerikane.

Ikona e pop-it synoi të festonte 40-vjetorin e këngës së saj të famshme, Holiday, duke nisur turneun e saj të parë të hiteve më të mira ndonjëherë.

E quajtur Turneu Celebration, ky do të ishte kthimi i këngëtares në arena dhe stadiume pas shfaqjeve të saj eksperimentale, të bazuara në teatër Madame X në 2019 dhe 2020.

Turneu i fundit i Madonna-s do të fillonte në Vankuver, Kanada, më 15 korrik dhe do të përfundonte më 30 janar në Mexico City.

Por menaxheri i këngëtares tha se Madonna kaloi një “infeksion serioz bakterial” të shtunën më 24 qershor dhe të gjitha angazhimet do të duhej të ndërpriteshin si rezultat.

Ajo do të fillonte turin në pjesën e Britanisë së Madhe dhe Evropës më 14 tetor, e planifikuar të fillonte dhe të përfundonte në O2 Arena të Londrës.

Hitet më të mëdha të Madonnës shtrihen në disa dekada – duke përfshirë Into The Groove (1985), Like A Prayer (1989), tek Vogue (1990) dhe Hung Up (2005) për të përmendur disa.

Revista amerikane Forbes e rendit atë si gruan e 45-të më të pasur të bërë vetë në SHBA me një pasuri të vlerësuar prej 580 milionë dollarësh (460 milionë £) dhe thotë se ajo ka fituar rreth 1.2 miliardë dollarë nga turnetë.