Ashtu sic njoftoi “DurrësLajm” mbrëmjen e djeshme, policia vuri në pranga autorin e tentativës së grabitjes së pikës së këmbimit valutor në Durrës, me pistoletë lodër.

Ai është shtetasi Erind Lubishta, 29 vjeç, i cili mëngjesin e djeshëm tentoi të grabiste një pikë të këmbimit valutor në lagjen nr.1 të Durrësit.

Policia ka dalë sot me reagim zyrtar, ku teksa njofton arrestimin e 29-vjeçarit, informon se në cilësinë e provës materiale u sekuestruan pistoleta lodër dhe veshjet që ka patur autori i dyshuar, gjatë ngjarjes.

Ngjarja ndodhi më datë 12.04.2024, rreth orës 12:45, në lagjen nr. 1, ka hyrë në një dyqan këmbimi valutor dhe në kërcënimin e një pistolete lodër, ka tentuar të vjedhë një shumë parash.

Njoftimi i Policisë Durrës:

Zbardhet brenda pak orësh, tentativa për vjedhje në një dyqan këmbimi valutor. Identifikohet, kapet dhe vihet në pranga autori i dyshuar. Sekuestrohet pistoleta lodër e përdorur prej tij, gjatë tentativës për vjedhje.

Mesditën e djeshme, menjëherë pas njoftimit se një shtetas kishte tentuar të vidhte në një dyqan këmbimi valutor, specialistët për Hetimin e Krimeve të Komisariatit të Policisë Durrës organizuan punën me qëllim identifikimin dhe vënien para përgjegjësisë ligjore të autorit/ve të kësaj tentative vjedhjeje.

Si rezultat i veprimeve hetimore të kryera me mbështetjen e informacioneve nga inteligjenca policore, u bë identifikimi, kapja dhe arrestimi i autorit të dyshuar të rastit, shtetasit:

Erind Lubishta, 30 vjeç, banues në Durrës.

Ky shtetas dyshohet se më datë 12.04.2024, rreth orës 12:45, në lagjen nr. 1, ka hyrë në një dyqan këmbimi valutor dhe në kërcënimin e një pistolete lodër, ka tentuar të vjedhë një shumë parash.

Në cilësinë e provës materiale u sekuestruan pistoleta lodër dhe veshjet që ka patur autori i dyshuar, gjatë ngjarjes.

Materialet procedurale i kaluan Prokurorisë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë të Juridiksionit të Përgjithshëm Durrës, për veprime të mëtejshme.