Gigi Hadid u arrestua dhe u akuzua për posedim marihuane pasi ajo fluturoi në Ishujt Kajman nga SHBA javën e kaluar.

Supermodelja, 28 vjeçe, e cila po udhëtonte me shoqen Leah Nicole McCarthy – mbërriti me një avion privat në Aeroportin Ndërkombëtar Owen Roberts më 10 korrik dhe kaloi doganën me bagazhet e saj – me agjentët e Doganës dhe Kontrollit Kufitar që gjetën një sasi të vogël kanabis dhe vegla të përdorura për konsumimin e tij.

Marihuana u përcaktua se ishte “vetëm për përdorim personal” – por Hadid dhe McCarthy u arrestuan me akuzat për “dyshim për import të marijuanës dhe importim të enëve të përdorura për konsumin”.

Dyshja u proceduan në Qendrën e Paraburgimit në Ishujt Mbretëror Kajman dhe më vonë u liruan me kusht, në pritje të ndjekjes penale, raporton gazeta lokale Cayman Marl Road.

Hadid dhe McCarthy u paraqitën në Gjykatë më 12 korrik dhe u deklaruan fajtore. Ata të dyja u gjobitën me 1000 dollarë dhe iu shmangën dënimit në të dhënat e tyre.

Kanabisi në Ishujt Kajman është i paligjshëm, por përdorimi i kufizuar i vajit CBD është lejuar për qëllime mjekësore që nga viti 2016.

Ylli më vonë shkoi në Instagram me një shaka të dukshme për arrestimin e saj për të ndarë një sërë fotosh të reja me bikini nga pushimet e saj me titull: “Gjithçka është mirë prandaj përfundon mirë”. 

Përfaqësuesi i Hadid tha: ‘Gigi po udhëtonte me marihuanë të blerë legalisht në NYC me një licencë mjekësore. Ka qenë gjithashtu i ligjshëm për përdorim mjekësor në Grand Cayman që nga viti 2017.’