Lufta ndaj korrupsionit/ Shkarkohen 9 punonjës të administratës, disa në Durrës

19/09/2018 - 12:45

Ministrja e Drejtësisë Etilda Gjonaj në një deklaratë për mediat bëri me dije se janë shkarkuar 9 punonjës të administratës në Tiranë dhe rrethe. Ministrja njoftoi se Task Forca antikorrupsion ka vendosur 60 masa disiplinore.

Gjonaj tha se në Durrës janë shkarkuar nga detyra 2 inspektorë të AKU në port si dhe kryeinspektori i Inspektoriatit shtetëror.

“Task Forca antikorrupsion ka filluar me intensitet të lartë verifikimin e denoncimeve nga qytetarët. Ka ushtruar kontrolle në disa institucione në Tiranë dhe rrethe. Në zyrën e regjistrimit të pasurive të paluajtshme në Fier, spitalin rajonal Durrës, pikën kufitare të AKU Durrës. Bazuar në raportet e Task Forcës janë bërë 60 masa disiplinore nga të cilat 9 prej tyre janë largime nga puna. Konkretisht 3 përgjegjës të ALUIZNI-t, Tirana Rurale, 2 inspektorë të AKU në Durrës, kryeinspektorin e inspektoriatit shtetëror në Durrës, Drejtorin e ALUIZII-t Tirana Jug, inspektorin e kësaj zyre si dhe 4 përgjegjës sektori të legalizimeve që kanë shpërdoruar detyrën’, u shpreh Gjonaj.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Këshilli Kombëtar i Arkeologjisë i thotë jo projektit “Drejtësia” në Durrës.

Prokurorisë së Krujës i kanë mjaftuar një muaj e gjysëm hetime që të finalizojë me sukses dosjen penale kundër Rexhep Rrajës, djalit të d

2700 aplikantë do t'i nënshtrohen sot konkursit për të qenë pjesë e Patrullës së Përgjithshme në Policinë e Shtetit.

Orët e para të ditës do të jenë me kthjellime e vranësira të shpeshta në të gjithë territorin e vendit.

Kryeministri Edi Rama deklaroi se pas datës 1 Janar 2019-të në Shqipëri do të mbyllen të gjitha pikat e basteve dhe kazinotë, por nuk tha

Nesër Gjykata e Krimeve të Rënda, pritet të vendosë për fatin e dosjes së çështjes së bujshme “Tahiri”, por ish-ministri i Brendshëm shfa

Ka shkuar disa kilometra radha e automjeteve mbrëmjen e sotme në aksin Durrës – Tiranë.

Opozita mesa duket ka bashkëpunëtorë edhe në radhët e Policisë së Shtetit .

OSHEE, në një njoftim për mediat, ka bërë më dije se nesër në Tiranë do të ketë ndërprerje në disa zona.

Edhe përgjatë javës së tretë të muajit tetor, sërish në vendin tonë do të mbizotërojnë temperatura të ngrohta, të cilat janë jonoramle pë