Lufta ndaj korrupsionit/ Shkarkohen 9 punonjës të administratës, disa në Durrës

19/09/2018 - 12:45

Ministrja e Drejtësisë Etilda Gjonaj në një deklaratë për mediat bëri me dije se janë shkarkuar 9 punonjës të administratës në Tiranë dhe rrethe. Ministrja njoftoi se Task Forca antikorrupsion ka vendosur 60 masa disiplinore.

Gjonaj tha se në Durrës janë shkarkuar nga detyra 2 inspektorë të AKU në port si dhe kryeinspektori i Inspektoriatit shtetëror.

“Task Forca antikorrupsion ka filluar me intensitet të lartë verifikimin e denoncimeve nga qytetarët. Ka ushtruar kontrolle në disa institucione në Tiranë dhe rrethe. Në zyrën e regjistrimit të pasurive të paluajtshme në Fier, spitalin rajonal Durrës, pikën kufitare të AKU Durrës. Bazuar në raportet e Task Forcës janë bërë 60 masa disiplinore nga të cilat 9 prej tyre janë largime nga puna. Konkretisht 3 përgjegjës të ALUIZNI-t, Tirana Rurale, 2 inspektorë të AKU në Durrës, kryeinspektorin e inspektoriatit shtetëror në Durrës, Drejtorin e ALUIZII-t Tirana Jug, inspektorin e kësaj zyre si dhe 4 përgjegjës sektori të legalizimeve që kanë shpërdoruar detyrën’, u shpreh Gjonaj.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Paraditen e sotme, në ambjentet e kampusit universitar të Universitetit "Aleksandër Moisiu" në Durrës, Rektorja e Universitetit Prof.

Me rikthimin në auditorë pas vendimeve të qeverisë për arsim më të mirë e më të lirë, studentët kanë hasur në pengesat e para.

Ish-ministri i Drejtësisë, Ylli Manjani, është marrë në pyetje dje në Prokurorinë e Tiranës, për çështjen e abuzimeve me tenderët që ky i

Në rast se keni bërë një aksident dhe ndonëse nuk jeni fajtor, kompanitë e sigurimeve po ju sorrollasin për dëmshpërblimin, tashmë ka një

Drejtuesja e Prokurorisë së Krimeve të Rënda Donika Prela ka aplikuar për të qenë pjesë e SPAK, Struktura e Posaçme kundër Korrupsionit d

Ministrja e Drejtësisë Etilda Gjonaj në një deklaratë për mediat lidhur me lirimin e Gerti Gjinararit tha se janë pezulluar nga puna, dre

Ministrja e Drejtësisë, Etilda Gjonaj në një dalje për media ka raportuar 25 masa disiplinore gjatë kontrolleve në Portin e Durrësit.

Një ditë para përfundimit të afatit, 4 prokurorë të tjerë kanë aplikuar për të qenë pjesë e strukturës së SPAK.

Prokuroria e Krimeve të Rënda zgjatur me tre muaj afatet e hetimit për ish-drejtorin e policisë së Vlorës, Jaeld Çela.

Prej të shtunës, Policia e Shtetit ka punuar për të hartuar një plan masash për mbarëvajtjen e protestës së paralajmëruar të opozitës, e