Gola dhe spektakël në premierë të fazës së grupeve të Champions League. 

Barcelona mundi Antwerp me manita, kampionët në fuqi të Manchester City-t rikthehen për të fituar 3-1 kundër Crvena Zvezda, super sfida Milan-Newcastel u mbyll 0-0, ndërsa Paris SG mundi 2-0 Borussia Dortmund.  

GRUPI E

Në grupin e Lazios, i aftë për të barazuar në minutën e 95-të me Atletico Madridin falë golit të Provedel (1-1), kryeson Feyenoord. 

Holandezët mundën 2-0 Celtic në një ndeshje që u nxeh vetëm në pjesën e dytë. 

Gjithçka dukej se do të mbyllej në barazim në fund të pjesës së parë, por në minutën e 47-të erdhi goli nga Stengs.

Në pjesën e dytë, holandezët përfituan nga të kuqtë ndaj Lagerbielke (63′) dhe Holm (68′) për ta mbyllur ndeshjen. Paixão pati një penallti të pritur nga Hart në minutën e 65-të, por zëvendësuesi i tij Jahanbakhsh ishte vendimtar me një përfundim të fuqishëm që dyfishoi epërsinë në minutën e 76-të.

GRUPI

Fitorja e parë e kampionëve të Evropës, Manchester City, vjen me rikthim, duke mposhtur 3-1 Crvena Zvezda-n pas një pjese të parë mjaft të komplikuar dhe një deficiti surprizë. 

Në fund të pjesës, Crvena Zvezda mori guximin dhe filloi të bëhet u rrezikshëm në kundërsulm, duke shënuar në minutën e 46-të. 

Bukari mundi Ederson, duke parë gëzimin e golit të kthyer nga VAR pas anulimit fillestar.

Në pjesën e dytë, megjithatë, ëndrra serbe u shua menjëherë: kaluan dy minuta dhe dyshja mes Haaland dhe Julian Alvarez solli golin e barazimit.

Në minutën e 59-të, Alvarez përmbysi sfidën për 2-1, ndërsa finalja ishte e gjitha e Rodrit: spanjolli mprehu golin dhe goditi në minutën e 73-të për rezultatin final 3-1, me një gjuajtje të saktë dhe efektive.

Man City i përgjigjet kështu RB Leipzig, i cili kishte mposhtur 3-1 Young Boys.