Në lidhje me trafikun e kokainës, Policia e Torinos arrestoi në Milano dy të huaj, një me kombësi shqiptare dhe një zviceran. Të dy akuzohen për posedim të 33 kg kokainë. Operacioni u zhvillua nga hetuesit e seksionit të Antidrogës në Komisariatin e Torinos, të ndihmuar nga kolegë të seksionit të narkotikëve të Komisariatit të Policisë Torino.

Fillimisht kanë vazhduar kontrollin e një shtetasi shqiptar 30-vjeçar, ndërsa në bordin e një fuoristradë, ai po hynte në një garazh nëntokësor në një qytezë në brendësi të Milanos. Brenda një kutie ku burri kishte çelësat, policia gjeti 21 blloqe kokainë me peshë afërsisht 1 kg, si dhe material të dobishëm për paketimin e lëndës narkotike. 30-vjeçarit iu gjet edhe shuma prej 5000 eurosh cash.

Kokaine2

Apartamenti i zviceranit

Me çelësat e tjerë që iu gjetën, hetuesit identifikuan edhe një banesë të përdorur nga një shtetas zviceran 64-vjeçar, ku i fshehur brenda një dhome me dyer të mbyllura, policia gjeti edhe 11 blloqe të tjera identike kokainë. Më tej, brenda dhomës ishte fshehur edhe shuma prej 76.000 eurosh, në kartëmonedha të prera të vogla, një makinë numërimi parash dhe materiale të ndryshme të dobishme për paketimin e lëndës narkotike. Vlera me pakicë e lëndës së sekuestruar, sipas kostove aktuale të tregut, do të bënte që dy bashkëpunëtorët të fitonin rreth 2.5 milionë euro. Gjyqtari hetues i Milanos vërtetoi arrestimet./RaiNews.it