Një prej anëtarëve të një grupi të krimit të organizuar shqiptar është burgosur për herë të dytë në Britani për trafik droge.

Bujar Cozminca, 33 vjeç, tregtoi 100 kilogramë kokainë me një vlerë të shitjes me shumicë prej 3.5 milionë paund.

Kur ai u arrestua në maj të vitit 2021, 300 mijë paund u gjetën në dy prona që ai përdori për pazare droge në Islington dhe Wembley, sipas National Crime Agency.

Oficerët nga Partneriteti i Krimit të Organizuar (OCP) – i përbërë nga oficerët e Agjencisë Kombëtare të Krimit dhe Policisë Metropolitane – zbuluan gjithashtu regjistrat që tregojnë pazare droge që kapin shumën prej gati 2 milionë paund.

Cozminca pranoi komplotin për të shitur kokainë dhe pastrim parash dhe të premten më 28 qershor ai u dënua në Gjykatën e Kurorës Snaresbrook me 12 vjet burg.

Cozminca, nga High Road, Wembley, ishte tashmë i njohur për autoritetet e zbatimit të ligjit në Mbretërinë e Bashkuar.

Në vitin 2012, ai u dënua si i përfshirë në furnizimin me drogë të klasit A ​​dhe u dënua me 21 muaj burg.

Ai u deportua përsëri në Shqipëri, por më pas rihyri ilegalisht në Mbretërinë e Bashkuar.

Cozminca trafikonte kokainë në të gjithë Mbretërinë e Bashkuar dhe pastronte qindra mijëra paund para kriminale në javë.

Oficerët e OCP ndërtuan çështjen kundër tij bazuar në 6,000 mesazhe në platformën EncroChat.

Grupi i tij i krimit të organizuar kishte lidhje të gjera ndërkombëtare dhe Cozminca mundi të vepronte edhe gjatë bllokimit të pandemisë së Covid-19.

Oficerët e OCP-së po vazhdojnë të hetojnë anëtarët e tjerë të së njëjtës organizatë.