Një zjarr ka përfshirë ditën e sotme fshatin Pilur, të bashkisë së Himarës. 

Bëhet me dije se se si pasojë e zjarrit janë djegur dhe vijojnë të digjen disa hektarë me kullota e pemtari.

Gjithashtu në vendngjarje ndodhen zjarrfikësit e Himarës, të cilët po përpiqen të shuajnë flakët.