Modelja dhe aktorja me orgjinë nga Durrësi, Neraida Bega, pas disa vitesh stërvitjeje në artet marciale ka fituar një rol në video-lojërat “Battle Royale”, të cilat janë pa pagesë.

Duke përdorur një pistoletë të modifikuar taktikisht dhe një palë shpata, Bega prezanton personazhin e saj të ri në “Apex Legends: Escape charachter”.

Ky është personazhi i parë i luajtshëm që kalon nga Titanfall 2, një pjesë e ekskluzivitetit të linjës kryesore të vendosur gati dy dekada përpara ngjarjeve të Apex Legends.

“Unë u stërvita 7 vjet në Muay Thai në Itali dhe kur u transferova në Shtetet e Bashkuara, fillova të stërvisja Artet Marciale Ekstreme, me themeluesin Mike Chat. Është një përzierje e arteve marciale, lëvizjeve akrobatike, lëvizjeve të kërcimit dhe performancës.

Unë kisha arritur një nivel të lartë të përdorimit të shpatës, kështu që kur erdhi audicioni, ata donin që dikush të kishte thelbin e lojës, por në të njëjtën kohë mund të lëvizte shpatën dhe të bënte të gjitha këto shkurtime.“, tha Bega në një intervistë në “Fox 29.

Neraida ishte rreth 12-vjeç kur së bashku me familjen u shpërngulën nga Durrësi në Frosinone, Itali, ku filloi dhe studimet në fakultetin e mjekësisë në degën e stomatologjisë. Ndërsa sot jeton dhe punon në Hollywood, Amerikë.